Quantcast
Channel: nežinau.lt » organizacija
Viewing all articles
Browse latest Browse all 20

Mano išradimai #3: komentarų skaityklė

$
0
0

cooments16.jpg
(geishaboy500 nuotrauka)

Rugsėjo mėnesio išradimas – deja, kol kas labai teorinis, nors galimybė jį paversti tikrove yra. Jei kas jį įgyvendintų, sulauktų pasaulinės šlovės ir didelio visų, rašančių internete, dėkingumo. Garantuotai. Bet apie viską iš eilės…

Problema. Problema labai sena ir gerai žinoma: kai parašai komentarą kokiame nors portale ar tinklaraštyje, negali patogiai sekti tolesnės diskusijos, nes skirtingai nuo straipsnių RSS, pranešimai apie naujus komentarus ar atsakymus į skaityklę neatkeliauja. Žinoma, dažnas tinklaraštis turi galimybę prenumeruoti konkretaus įrašo komentarus – jei neklystu, visi WordPress tinklaraščiai tai gali, tereikia užsakyti www.tinklarastis.lt/rasinys-apie-ka-nors/feed srautą. Kai kurie autoriai yra įdiegę įskiepius, leidžiančius straipsnių komentarus užsakyti el. paštu.

Naudojausi abiem būdais, bet abu jie turi trūkumų: 1) prenumeruojant kiekvieno pakomentuoto straipsnio komentarus, skaityklėje labai greitai prisikaupia šimtai „vienkartinių“ prenumeratų, kurias reikia tvarkyti ar vėliau išvalyti; 2) prenumeruojant paštu šios problemos nėra, tačiau pastebėjau, kad kartais į senus rašinius (ypač užsienietiškuose tinklaraščiuose) pradedamas grūsti šlamštas. Be to, paštu gaunamų pranešimų atsisakyti yra kebliau nei RSS prenumeratos, o pats laiškas su pranešimu apie naują komentarą yra per toli nuo pačios diskusijos – dažnai taip ir nepaspaudi nuorodos į svetainę.

Dėl šių priežasčių diskusijos tinklaraščiuose vyksta vangiai. Arba ne taip efektyviai ir patogiai, kaip galėtų vykti su specializuota skaitykle.

Sprendimas. Speciali komentarų skaityklė. Tai kompiuterio programa (gali būti Adobe Air platformoje), kuri registruoja naujus jūsų „pėdsakus“ diskusijose ir pateikia tolesnę jų diskusiją atskiruose diskusijų srautuose, panašiuose į Twitter pokalbius ar pranešimus Facebook tinkle.

dtwitter16.png Įsivaizduokime, kad kairėje įdėtas vaizdas yra ne iš Twitter pokalbių programos Destroy Twitter, o iš tos specialios komentarų skaityklės, ir vaizdas bus apytikriai aiškus.

Atskiroje kortelėje galima peržiūrėti visas diskusijas, kuriose dalyvaujate (pagal straipsnių pavadinimus). Diskusijos su naujais komentarais automatiškai pakyla į sąrašo viršų (kaip tai daro RSS srautai NewsFire programoje). Paspaudus bet kurią diskusiją, atsidaro „twitterinis“ vaizdas, kuriame sudėti visi įrašo komentarai, pageidautina su diskusijos atšakomis ir hierarchija, jei tokia sistema yra įdiegta tinklaraštyje.

Peržiūrint diskusiją, čia pat galima būtų pokalbį pratęsti. Užpildome laukelį, išsiunčiame, o diskusija atsinaujina ir autoriaus tinklaraštyje, ir mūsų skaityklėje. Negana to, ji galėtų rodyti komentaro būklę: ar jis yra patvirtintas, ar sulaikytas peržiūrai – gal dar ir pranešti apie patvirtinimą galėtų, jei taip nurodyta nuostatose.

Galimas variantas ir su vidine mininaršykle, kurioje galima pasižiūrėti pradinį įrašą, jei diskusija vyko seniai ir jau prisimiršo straipsnio turinys. Straipsnyje galima būtų pažymėti tekstą, o jis automatiškai atsirastų rašomame komentare citatos pavidalu – pravartu tais atvejais, kai komentuojama konkreti teksto dalis.

Dar viena svarbi funkcija – automatiška komentarų sekimo pabaiga. Nuostatose galima būtų nurodyti, po kiek laiko nuo paskutinio diskusijos komentaro ji išimama iš sekamų sąrašo (pvz., po mėnesio nuo paskutinės žinutės). Kitas svarbus bruožas – geometrinė regresija. T.y., vos įtraukus naują straipsnį, po kuriuo vyksta aktyvi diskusija, naujų komentarų patikrinimas gali vykti kas 3 ar 5 minutes, po 6 valandų – kas 10-15 minučių, kitą dieną – kas pusvalandį ir taip iki sekimo pabaigos.

Privalumai. Plika akimi matyti, kokios naudos tai duotų tiek tekstų internete autoriams, tiek skaitytojams:

  1. Galimybė sekti diskusijas labai padidintų įsitraukimą į jas. Straipsniai, šiandien sulaukiantys kelių komentarų, sulauktų keliasdešimt, o aktualesnėmis temomis – net kelių šimtų ar tūkstančio.
  2. Visi komentarai būtų siunčiami į autoriaus svetainę, todėl, skirtingai nuo komentavimo Google Reader, tinklaraščiai neliktų nuskriausti. Didesnis jų kiekis tinklaraščiuose skatintų naujus, dar nedalyvaujančius diskusijoje žmones įsijungti ir aktyviai dalyvauti.
  3. Patogesnis komentavimas su citavimu padėtų išvengti nesusipratimų.
  4. Programa atsimintų komentarų autoriaus „rekvizitus“ ir automatiškai juos įterptų komentuojant: nereikėtų kiekvieną kartą rašyti vardo, pašto, URL.
  5. Kai taip lengva komentuoti ir skaityti diskusijas, jos galėtų daug efektyviau papildyti rašinius ir tapti vertingu resursu skaitytojams.

Iššūkiai. Pagrindinis tokios programos kūrimo sunkumas – labai įvairios komentavimo sistemos portaluose ir tinklaraščiuose, neturinčios vieningo API. Neveltui Disqus ir Intense Debate stengiasi sukurti vieningas komentavimo sistemas. Kai taip smarkiai skiriasi komentarų rašymas Blogger, WordPress ir kokiame Delfi, sudėtinga bus užtikrinti programos veikimo patikimumą.

Tačiau nebūtina gi visko padaryti vienu ypu. Aš būčiau laimingas, jei pradžiai bent jau WordPress tinklaraščiai (gal su specialiai parašytu įskiepiu), galėtų naudotis tokios programos teikiamais privalumais. O vėliau gal pavyktų prijungti ir kitas sistemas arba jose rašančius autorius suvilioti akivaizdžiais tokios komentarų skaityklės privalumais ir tokiu būdu paskatinti juos persikelti į pačių administruojamus WordPress tinklaraščius.

Taigi, ponai programuotojai, kas pakels pirštinę?


Viewing all articles
Browse latest Browse all 20

Latest Images

Trending Articles